besser als viagra €49.32

Książka o wodzie

www.wydawnictwoMG.pl
rok wydania – wiosna 2019

Projekt okładki, ilustracji i składu “Książki o wodzie” autorstwa Aleksandry Kardaś.
Fot.: Piotr Szczepański

Ta książka jest dla mnie ważna z kilku powodów:

Po pierwsze – autorka

Aleksandra – fizyczka zajmująca się ziemskim systemem klimatycznym. Jest członkiem zespołu bloga “Nauka o klimacie”, który obserwuję już od dawna. Podziwiam ich profesjonalizm i konsekwencję w szerzeniu wiedzy. Zaprosiłam Olę do zrobienia prezentacji podczas organizowanej przeze mnie Pecha Kucha Night i tam poznałyśmy się lepiej. Kwestie dotyczące zmian klimatycznych są dla mnie szczególne ważne i bardzo chciałam wciągnąć Aleksandrę do jakiegoś wspólnego projektu.

Po drugie – temat
Podczas rozmów w Wydawnictwie MG uznałyśmy, że o wodzie warto napisać. Wydawałoby się, że jest to bardzo przyziemny (lub nawet podziemny) temat, a przecież niezwykle istotny i rzadko poruszany. Aleksandry nie trzeba było długo namawiać do współpracy. W książce przedstawia niezwykłą rolę, jaką woda odgrywa na Ziemi. Jak jej własności pozwoliły na powstanie życia, ukształtowanie się krajobrazu i klimatu. A także jak na różne sposoby wykorzystujemy ją od zarania cywilizacji.

Po trzecie – koncepcja książki
W związku z dość nietypowym, jak na Wydawnictwo MG tematem i tym, że niejako to był mój konik, miałam bardzo dużo wolności w tworzeniu tego projektu.

Od początku wiedziałam, że okładka ma być bardzo prosta, wręcz surowa, a jej atutami będą materiały wykończeniowe – papierowa okleina z fakturą i srebrna folia. Książka popularno-naukowa skierowana do odbiorcy zainteresowanego przyrodą nie musi krzyczeć, ale przyciągać konkretne oko.

Ilustracje w środku książki są przeciwieństwem okładki. Bogate, mocno nierzeczywiste, abstrakcyjne, graficzno-kolażowe – równoważą naukowy tekst. Skład i ilustracje złożone są tylko z dwóch kolorów – czarnego i niebieskiego. Całości dopełnia piękny papier Munken Print White.

Share Project :

More Work